PETROVIĆ Miloš (1928-2022), profesor, književni kritičar.
Rođen je 1. decembra 1928. godine u Trsteniku. Osnovnu školu je završio u Trsteniku, a gimnaziju u Vrnjačkoj Banji. Diplomirao je 1954. godine Jugoslovenske jezike i književnost na Filozofskom fakultetu u Beogradu.
Pedestih godina prošlog veka bio je profesor srpskog jezika i književnosti u Gimnaziji „Sveti Sava“ u Trsteniku, gde je izveo nekoliko generacija, potom Gimnazije u Kruševcu, pa na Višoj pedagoškoj školi i Pedagoškoj akademiji za obrazovanje vaspitača u Kruševcu, za nastavne predmete: Kultura govora i Srpskohrvatski jezik. Kasnije je obavljao dužnost sekretara Samoupravne interesne zajednice kulture opštine Kruševac. Penzionisan je 31. avgusta 1993. godine.
Bio je višedecenijski kreator kruševačke i trsteničke kulture, posebno se bavio književnom i pozorišnom kritikom, esejistikom.
Bio je član Udruženja književnika Srbije od 1972. godine i biran je u tri mandata za člana Uprave Udruženja, a u jednom za potpredsednika.
Od 1975. godine bio je urednik književnog časopisa „Bagdala“ i urednik Zbornika Kruševačke filozofsko-književne škole. Bio je član uredništva časopisa „Zamak kulture“ u Vrnjačkoj Banji i časopisa „Jefimija“ u Trsteniku. Više godina je vodio „Okrugli sto“ književne kritike „Savremene srpske proze“ u Trsteniku.
Učestvovao je na brojnim naučnim i književnim skupovima i za tematskim okruglim stolovima: Međunarodni oktobarski susret pisaca u Beogradu, naučni skupovi koje organizuje Zadužbina Desanke Maksimović (o poeziji Borislava Radovića, Slobodana Rakitića, Desanke Maksimović...), međunarodni naučni skup povodom stogodišnjice rođenja Miloša Crnjanskog, u organizaciji Instituta za književnost i Zadužbine Miloša Crnjanskog, književni skup „Žička hrisovulja“ u Kraljevu...
Jedan je od osnivača „Jefimijinih dana“ u Trsteniku 1971. godine, na kojima je neprekidno učestvovao u svojstvu člana žirija za nagradu „Jefimijin vez“.
Takođe, bio je jedan od osnivača i redovni učesnik trsteničkih književnih susreta „Savremena srpska proza“. U istoimenom zborniku broj 27 iz 2015. godine, objavljen je njegov kritičarski portret, sa prilozima: Marka Nedića, Mihajla Pantića, Aleksandra Lakovića i Dušana Stojkovića, kao i njegovim tekstom „Pohvala fragmentu“. O njemu, najsažetije, govori citat iz teksta Marka Nedića:
Decenijskom i predanom posvećenošću književnosti gotovo bez premca u našoj sredini, posebno kada se odnosi na stvaraoce u unutrašnjosti Srbije, posvećenošću kulturi, vaspitanju i upućivanju generacija mladih u tajnu i zavodljivost umetničkog stvaranja, doslednim uređivanjem časopisa „Bagdala“, i drugim aktivnostima književne prirode (u Udruženju književnika Srbije, u „Savremenoj srpskoj prozi“ u Trsteniku, u „Kruševačkoj književno-filozofskoj školi“, u uredništvu „Zamka kulture“ iz Vrnjačke Banje), on je obezbedio vrlo prepoznatljivo mesto u sadašnjoj slici naše savremene kulture i književnosti.
Radove je objavljivao u periodici: „Mlada kultura“, „Bagdala“, „Književne novine“, „Književna reč“, „Književnost“, „Savremenik“, „Gradina“, „Povelja“, „Odzivi“, „Gesta“, „Susreti“, „Pozorište“, „Most“, „Dialogi“, „Sovremenost“, „Stig“...
Zastupljen je u više zajedničkih knjiga, zbornika; pisac većeg broja predgovora, pogovora, recenzija.
Kao književni kritičar bio je biran u žirije za književne nagrade: „Milan Rakić“, „Milan Bogdanović“, „Jefimijin vez“. Biran je i za člana žirija Vukove nagrade i člana žirija TV Beograd za 15 najboljih pesničkih knjiga na srpskom jeziku u drugoj polovini XX veka, Ramonda serbica, Niš, 2010.
Miloš Petrović je dobitnik nagrada za književnu kritiku: „Milan Bogdanović“ 2008; „Čedomir Mirković“ 2015.
Nosilac je nekoliko nagrada: Povelja za životno delo, koju je dodelilo UKS (2002), Nagrada za životno delo SO Trstenik (2003), Zlatna značka Kulturno-prosvetne zajednice (1976), Godišnja nagrada za kulturu SIZ-a za kulturu Kruševac (1977), Prsten despota Stefana Lazarevića, Bagdala (2005).
Za vrhunska dostignuća u oblasti kulture od 2009. godine je bio korisnik nacionalne penzije.
Prevođen je na francuski, španski, slovenački i makedonski.
Objavljene knjige: Čitajući posle Skerlića, Kruševac, 1967; Pedeset godina umetničkog rada Bore Mihajlovića, Kruševac, 1971; Iz kruga u krug, Kruševac, 1978; Uhvati živu reč, Kruševac, 1986; Iz trinaestog reda, Kruševac, 1994; Fragmenti, Beograd, 1998; Kod vrnjačke Euterme, Vrnjačka Banja, 2000; Potez skakačem, Beograd, 2008; Fragmentovani portreti, Beograd, 2014; Bagdalaši, Kruševac, 2018; Ka iskazanom, Kruševac, 2019.
Miloš Petrović je preminuo 2. jula 2022. godine u Kruševcu, gde je i sahranjen na Starom groblju.