ČAJETINAC Miodrag-Čajka (1921-1943), učesnik NOB-a, narodni heroj.
Rođen je 8. marta 1921. godine u Beogradu, gde je njegov otac Svetolik (1884-1972), rodom iz sela Dublja kod Trstenika, po povratku sa Solunskog fronta radio kao carinski službenik, a majka Perka (1899-1976), ćerka trsteničkog obućara, Vukoja Milenkovića, radila kao pralja. Zbog nemogućnosti da svojom platom izdržava porodicu, Svetolik se vraća u Trstenik gde otvara pekaru, a zatim kafanu. Svetolik i Perka Čajetinac imali su i kćer Danicu (1919) i mlađeg sina Radomira (1926-1999).
Miodrag je osnovnu školu učio u Trsteniku, a gimnaziju u Kruševcu, gde je stekao prva saznanja o radničkom pokretu i formirao politička ubeđenja. Kao gimnazijalac postao je član SKOJ-a 1935, a 1939. godine član KPJ.
U toku rata porodica se seli u Vrnjačku Banju. Miodrag po završetku gimnazije upisuje u Beogradu železničku školu, ali ubrzo menja fakultet i upisuje studije medicine u Beogradu.
Miodrag, koga su drugovi zbog prezimena prozvali Čajka, dolazi u Trstenik početkom aprila 1941. godine i stupa u vezu sa skojevcima i komunistima koje u to vreme okuplja učitelj Živadin Apostolović iz Bogdanja, koji predlaže Čajku za sekretara Sreskog komiteta SKOJ-a. Radio je u ilegali i sarađivao sa organizacijama i partijskim radnicima.
Posle upada Levačke partizanske čete u Trstenik, 20. septembra 1941. godine, Čajka odlazi iz Trstenika za Kruševac, a odatle u Jastrebački partizanski odred, gde je imao odgovorne zadatke. Bio je komandant 2. čete Jastrebačkog odreda.
Čajka, koga su borci zvali i Srba, u dva maha je pregovarao sa majorom Dragutinom Keserovićem, komandantom Rasinskog korpusa JVUO, o zajedničkoj borbi četnika i partizana protiv okupatora, prvi put odlazi zajedno sa sekretarom KPJ za srez Kruševac, a drugi put sam bez pratnje.
Januara 1943. godine, po zadatku Odreda, Čajkina četa prelazi Zapadnu Moravu sa zadatkom da se obračuna sa četnicima i omasovi četu novim borcima, pa da se zatim prebaci na Goč. Posle manjih sukoba po selima Levča i trsteničkog kraja, prilikom povlačenja 42 partizanska borca u borbi u Stublu 20. januara 1943. godine gine 27 boraca 2. čete Jastrebačkog odreda i sa njima komandant čete, Miodrag Čajetinac Čajka. Njegovo telo i tela ostalih boraca, radi zastrašivanja stanovništva, izložena su u Trsteniku iza zgrade Načelstva, a posle su sahranjeni u zajedničku grobnicu pored Zapadne Morave. Po oslobođenju, njihovi posmrtni ostaci preneti su u Kosturnicu u Kruševac, a zatim na Slobodište.
Ukazom predsednika Federativne Narodne Republike Jugoslavije, Josipa Broza Tita, 7. jula 1953. godine, proglašen je za narodnog heroja.
Jedna ulica i osnovna škola u Trsteniku nose njegovo ime.
Spomen-biste su mu postavljene u dvorištu osnovne škole u Trsteniku i u centru Vrnjačke Banje.