
LAZAREVIĆ Nikon /Nikola Tintor/ (1877-1961), arhimandrit, narodni poslanik.
Rođen je 6. decembra 1877. godine u Donjem Radljevcu, parohija Plavno kod Knina, kao Nikola Tintor (Lazarević).
Kao mlad došao je u beogradski manastir Rakovicu i 1898. godine primio monaški čin. Kao jeromonah Nikon Lazarević Tintor odlazi u Svetu goru i posle dvogodišnjeg boravka vratio se u Srbiju i postao starešina manastira Vitovnice. Potom je upravljao manastiirom Gornjakom na Mlavi i Ljubostinjom kod Trstenika. Najduže je bio iguman manastira Kalenić (1910-1944).
Nikon Lazarević, arhimandrit manastira Kalenić 1924. godine zamonašio je svršenog bogoslova, Dragutina Đorđevića, Makarija, budućeg budimljansko-polimskog episkopa (1947).
U Topoli, 12. decembra 1934. godine, „uoči praznika Prvozvanog Andrije, krsne slave Kraljevskog Doma, održano je u hramu sv. Đorđa na Oplencu veliko bdenije. Činodejstvovao je arhimandrit Nikon, starešina manastira Kalenića i Divotina uz astitenciju sabraće iz oba manastira. Arhimandrit Nikon pričestio je Blaženopočivšeg Kralja (Aleksandra Karađorđevića) poslednji put i zbog toga je došao da lično održi bdenije.
Za narodnog poslanika izabran je u Levačkom srezu 5. juna 1935. godine. Zato što je glasao protiv zakona o Konkordatu 1937. godine, isključen je iz Poslaničkog kluba Jugoslovenske radikalne zjednice. Kao jedan od nosilaca antikorkordatske akcije, Nikon je, kasnije, u leto 1940. godine, organizovao mirenje novog srpskog patrijarha Gavrila (Dožića), koji je naginjao konkordatu dok je bio na tronu Crnogorsko-primorske mitropolije, i vatrenog protivnika konkordata, tadašnjeg vladike žičkog dr Nikolaja Velimirovića, svog ličnog prijatelja. O mirenju i posredničkoj ulozi arhimandrita Nikona iz manastira Kalenić i Ljubostinja izveštavala je „Politika“, 28. avgusta 1940.
Posle održanog bdenija sišlo se u kriptu, gde se u klečećem stavu održao pomen.
Sa nešto malo osnovne škole i bez bogoslovskog obrazovanja imao je lep ugled među monaštvom jer je unapredio manastire kojima je upravljao. U manastiru Kalenić, nakon požara 1911. godine, podigao je veliki i mali konak sa trpezarijom koji su zvršeni na leto 1912. godine. Tada je u manastirskom bratstvu bio i jeromonah Nikolaj Velimirović, Restaurirao je Kalenić 1928. godine i izgradio novi konak u Ljubostinji, gde je i ogradio kamenim zidom manastirsku portu. Bio je inicijator i glavni organizator gradnje crkve Sveti car Konstantin i sveta carica Jelena i škole u Opariću, za koje je ktitor bio Aleksandar Karađorđević, a koje je 1937. godine osveštao vladika Nikolaj Velimirović.
Arhimandrit Nikon, pored toga što je redovno davao novčane prloge za siromašnu decu i učenike, kao i knjige najboljim đacima za Vidovdan, poklonio je i skupocena velika školska zvona levačkim selima Velikoj Sugubini, Bogalincima i Sibnici.
Nikon Lazarević, arhimandrit i starešina manastira Kalenić, omiljenog prebivališta kralja Aleksandra Karađorđevića, u jednom delu „Memoara“ (u rukopisu) spominje vladiku Nikolaja Velimirovića, gde u nekoliko odlomaka piše: o odnosu Nikolaja i kralja Aleksandra, o njegovom učešću u ratovima od 1912. do 1918. godine, hirotonisanju Nikolaja za vladiku, o njegovim putovanjima u Ameriku i Englesku i sudbini u ratu od 1941. do 1945. godine.
U vreme Prvog svetskog rata arhimandrit Nikon, kao iguman manastira kalenić, bio je tri godine u internaciji u Nežideru. Posle Drugog svetskog rata nova vlast nacionalizovala je veliki konak i arhimandritu Nikonu zabranila povratak u manastire Kalenić i Ljubostinju pa ga je patrijarh German imenovao za svog arhijerejskog zamenika, dao da opslužuje Žičku parohiju i izdejstvovao mu penziju.
Poslednje godine života proveo je u manastiru Ljubostinji. Upokojio se 10. oktobra 1961. godine i sahranjen je na monaškom groblju u Ljubostinji, a 1965. godine podignuta mu je i spomen-ploča na zidu u porti manastira Rakovica u Beogradu. Kasnije je u blizini nje sahranjen i patrijah Pavle.
FOTOGRAFIJE



