
GERMAN /Đorić/ (1899-1991), patrijarh srpski.
Rođen je kao Hranislav 19. avgusta 1899. godine u Jošaničkoj Banji, gde mu je otac, Mihailo Đorić (1874-1907) iz Velike Drenove, svršeni bogoslov radio kao učitelj. Dve godine po njegovom rođenju, u leto 1901. godine, za sveštenika drenovačke druge parohije postavljen je Mihailo. Sa suprugom Cvetom izrodio je četvoro dece, dva sina i dve kćeri. Kad je Hranislav polazio u osnovnu školu, umre mu od tuberkuloze otac Mihailo, pet godina kasnije od iste bolesti umiru mu mati Cveta i sestra Radojka. I tugu i životnu muku siročadi rano su upoznali i Hranislav i sestra Radmila i brat Ljubodrag.
Osnovnu školu je učio u Velikoj Drenovi i Kruševcu, a Bogosloviju u Beogradu i Sremskim Karlovcima 1921. godine. Izvesno vreme je studirao prava u Parizu, a potom je završio Pravoslavni bogoslovski fakultet u Beogradu (1942. godine).
U čin đakona rukopoložio ga je episkop žički Jefrem i postavio ga za pisara Duhovnog suda u Čačku. Predavao je veronauku u čačanskoj gimnaziji. Iz zdravstvenih razloga napustio je crkveno-administrativnu službu i pošto je rukopoložen u čin prezvitera, 1927. godine postavljen je za paroha u Miokovcima. Na ovoj parohiji je ostao do 1931. godine, a tada je premešten u Vrnjačku Banju. Posle izbora patrijarha Gavrila 1938. godine postavljen je za referenta Svetog arhijerejskog sinoda. Na toj dužnosti ga je zatekao izbor za vikarnog episkopa moravičkog. Kao udovog sveštenika, zamonašio ga je u manastiru Studenici episkop šumadijski Valerijan, davši mu ime German. Čin arhijerejske hirotonije izvršio je, 15. jula 1951. godine, patrijarh srpski Vikentije uz učešće episkopa šumadijskog Valerijana, sremskog Nikanora i banjalučkog Vasilija.
Novoizabrani episkop German je, u isto vreme, primio i dužnost glavnog sekretara Svetog arhijerejskog sinoda, koju je vršio sve do izbora za episkopa žičkog 1956. godine. U isto vreme, uređivao je „Glasnik“, službeni list Srpske pravoslavne crkve.
Na zasedanju Svetog arhijerejskog sinoda 1952. godine izabran je za episkopa budimskog. Posle smrti episkopa žičkog Nikolaja, 1956. godine, episkop German izabran je za episkopa žičkog.
Na patrijarškom tronu nasledio je patrijarha Vikentija 13. septembra 1958. godine, ustoličen je u Pećkoj patrijaršiji 29. maja 1960. godine.
Bio je 32 godine patrijarh Srpske pravoslavne crkve, od 1958. do 1990. godine.
Zahvaljujući patrijarhu Germanu podmlađeno je i brojno ojačano bratstvo manastira Hilandara, a u „Pravoslavlju“ otvorena je posebna rubrika pod naslovom „Hilandar“; obnovljen je u potpunosti manastir Žiča, koga su Nemci bili gotovo potpuno razorili za vreme rata; uspeo je da izdejstvuje obnovu Studenice (vraćanje u oblik kakav je imala u XII veku), Lazarice i mnogih drugih. Obnovio je rad pravoslavne Bogoslovije u manastiru Krki. Svojim sredstvima podigao je crkvu – zadužbinu u Velikoj Drenovi, pomogao je obnovu i podizanje mnogih crkvenih objekata.
Posle višedecenijske borbe uspeo je da se nastavi izgradnja Hrama Svetog Save u Beogradu – gradnja je odobrena 1984. godine. Zabeleženo je da je 88 puta patrijarh German podnosio molbu i vodio razgovore sa raznim instancama vlasti.
Neumorno je radio na razvijanju izdavačke delatnosti srpske Crkve. Pored „Glasnika“ i „Pravoslavnog misionara“ njegovim nastojanjem pojavili su se novi listovi i knjige (izdavačka ustanova „Pravoslavlje“ izdaje novine sa takvim naslovom, list za decu „Svetosavsko zvonce“, časopis „Teološki pogledi“, reviju „Srpska pravoslavna crkva u prošlosti i sadašnjosti“, na engleskom jeziku i nekoliko serija knjiga; osnovao je „Pravoslavni narodni univerzitet“.
Kada je 1989. godine slomio kuk, bio je to početak bolesti koja je trajala do kraja njegovog života. Za čuvara trona srpskih patrijarha imenovan je 30. juna iste godine mitropolit zagrebačko-ljubljanski Jovan koji je zamenjivao obolelog patrijarha. Patrijarh German penzionisan je odlukom Sabora Srpske pravoslavne crkve 30. novembra 1990. godine, zbog dugotrajne teške bolesti koja je potvrđena stručnim nalazom Konzilijuma lekara Vojnomedicinske akademije, da bi nakon toga arhijereji doneli odluku da biraju novog patrijarha. Sledećeg dana, 1. decembra, još za života patrijarha Germana izabran je novi patrijarh dotadašnji episkop raško-prizrenski Pavle. Preminuo je 27. avgusta 1991. i sahranjen je unutar crkve Svetog Marka u Beogradu.
Tokom vladavine patrijarha Germana promenjena je procedura izbora patrijarha i uveden je takozvani „apostolski princip“, po kome episkopi na Saboru biraju trojicu kandidata, a zatim se žrebom (izvlačenjem) odlučuje koji će od njih biti novi patrijarh.
Odlikovanja i počasti: Kraljevski orden Svetog Save Veliki krst, Orden jugoslovenske zastave sa lentom, Orden Đorđa I, Veliki krst (Kraljevina Grčka), Orden legije časti, Veliki krst (Francuska), Odlikovanje Crvenog krsta, Orden kedra (Liban), Orden pravoslavnih krstonosaca Svesvetog groba Gospodnjeg, Jerusalimska patrijaršija, Krst o lancu sa likom Svetog apostola Andreja Prvozvanog, Vaseljenska patrijaršija, Spomenica 15 vekova od osnivanja Jerusalimske patrijaršije, Orden Svetih apostola Petra i Pavla, arhiepiskopija Atine i čitave Jelade, Orden Svetog Dionisija Areopagita, arhiepiskopija Atine i čitave Jelade, Orden Svetog ravnoapostolnog kneza Vladimira, prvi stepen, Ruska pravoslavna crkva, Spomenica oslobađanja grada Katerini, Orden Svete ravnoapostolske braće Kirila i Metodija, Pravoslavna crkva Češke i Slovačke, Spomenica stogodišnjice izgradnje Hrama Svetog Aleksandra Nevskog u Sofiji, Kanteberijski krst Anglikanske crkve.
FOTOGRAFIJE








