SVETOSAVSKI TEMAT

Sveti Sava

„Svetosavski temat“ je tradicionalna literarna manifestacija dečijeg i omladinskog stvaralaštva koju preko 20 godina realizuje Narodna biblioteka „Jefimija“ u saradnji sa Crkvenom opštinom Trstenik. Pravo učešća imaju učenici od V do VIII razreda osnovnih škola, kao i učenici od I do IV razreda srednjih škola opštine Trstenik.

Literarni radovi mogu biti u formi stiha ili proze. Radovi su potpisani šifrom, a iste pregleda i ocenjuje tročlana stručna komisija Narodne biblioteke „Jefimija“. Najbolji radovi nagrađuju se knjigama svečanim uručivanjem na centralnoj Svetosavskoj akademiji opštine Trstenik.

Ove godine, usled epidemije izazvane virusom COVID-19, „Svetosavski temat“ je realizovan u okviru onlajn literarnog konkursa. Na i-mejl adresu Narodne biblioteke „Jefimija“ pristigla su 54 rada. Pošto je pristigao veliki broj kvalitetnih radova, komisija u sastavu: Ivana Ilić, predsednik, Ana Pavlović i Maja Čomagić, članovi komisije, jednoglasno je odlučila da, pored prva tri nagrađena mesta u obe kategorije, dodeli i po tri pohvale, takođe u obe kategorije.

U kategoriji osnovnih škola na temu:

„Spomenik večiti, celom Srpstvu mio,

Koji nikad vreme ne može da izbriše.“

Nagrađeni su:

I mesto – Vanjuška Pešterac, VII razred OŠ „Miodrag Čajetinac Čajka“ Trstenik;

II mesto – Lenka Mijajlović, V razred OŠ „Rade Dodić“ Milutovac;

III mesto – Petar Perković, VI razred OŠ „Živadin Apostolović“ Trstenik i Lana Savković, VI razred OŠ „Jovan Jovanović Zmaj“ Stopanja.

Pohvala – Anđela Živković, VIII razred OŠ „Živadin Apostolović“ Trstenik, Milan Divac, VII razred OŠ „Miodrag Čajetinac Čajka“ Trstenik i Luka Dubljanin, VIII razred OŠ „Ljubivoje Bajić“ Medveđa.

U kategoriji srednjih škola na temu: „Knjige, braćo moja, knjige, a ne zvona i praporce!...“ nagrađeni su:

I mesto – Katarina Vasić, IV razred Tehnička škola Trstenik;

II mesto – Bojana Pantić, I razred Gimnazija „Vuk Karadžić“ Trstenik,

III mesto – Sara Radovac, III razred Gimnazija „Vuk Karadžić“ Trstenik i Nikolina Vučić, IV razred Gimnazija „Vuk Karadžić“ Trstenik.

Pohvala – Ana Digić, III razred Gimnazija „Vuk Karadžić“ Trstenik, Teodora Jovičić, IV razred Gimnazija „Vuk Karadžić“ Trstenik i Jana Milosavljević, IV razred Tehnička škola Trstenik.

Prvonagrađeni radovi su objavljeni na sajtu NB „Jefimija“ Trstenik.

Narodna biblioteka „Jefimija“ planira da kao izdavač i priređivač u skorijoj budućnosti objavi Zbornik izabranih nagrađenih radova sa „Svetosavskog temata“.

RADOVI I FOTOGRAFIJE

I mesto u kategoriji osnovnih škola: Vanjuška Pešterac, VII razred OŠ „Miodrag Čajetinac Čajka“ Trstenik
I mesto u kategoriji srednjih škola: Katarina Vasić, IV razred Tehničke škole Trstenik