САВИЋ Божидар-Бошко (1883-1943), абаџија, социјалиста и борац за радничка права.
Рођен је 17. децембра 1883. године у Чаирима код Трстеника, у сиромашној тежачкој породици оца Милутина и мајке Катaрине, староседеоца још из турских времена.
Бошко Савић се још као младић, док је изучавао абаџијски занат у Крушевцу и где је потом радио као калфа код мајстора Таушановића, заинтересовао за сељачко-радника права и, доследан племенитој идеји слободе и једнакости, постаје ватрени социјалиста. Иако млад, у контакту са социјалистичком и комунистичком литературом, постаје врсни говорник, прави народни трибун. Бескомпромисан је и на перу, постаје веома читан сарадник „Радничких новина“ и „Слободне речи“, чији је уредник био Моша Пијаде, касније и Бошков сарадник и пријатељ. Бошкова вера у социјализам темељила се, између осталог, и на социјалистичким идејама Димитрија Туцовића, кога је и лично упознао у Крушевцу на предизборном скупу социјалиста 1914. године.
„Радничке новине“ од 12. јуна 1910. године доносе вест да је у Трстенику основана Српска социјалдемократска партија. Партијску управу су чинили: оснивач и први председник Бошко Савић, абаџија из Чаира, секретар Добривоје Дуњић, опанчар из Трстеника, чланови: Мирослав Пантовић, столар из Трстеника, Александар Бабовић, земљорадник из Грабовца, Вукоје Крунић, столар из Трстеника, Љубисав Симић, земљорадник из Прњавора, Стеван Стевановић, столар из Грабовца.
„Радничке новине“ од 19. јуна 1912. године бележе да се прва прослава 1. маја у Трстенику догодила 1912. године у организацији Бошка Савића и уз учешће 25 радника.
Бошко је као пешадијски редов добровољац учествовао у свим ослободилачким ратовима Србије од 1912. до 1918. године. У саставу Шумадијске дивизије учествује у борбама на Солунском фронту, где му 1917. године гине ређени брат, Милисав Савић.
Вратио се из Великог рата као неустрашиви и признати ратник, излечен од рана, наставио је са залагањем за остварење комунистичких идеала, па је због тога у Чаршији често хапшен и био под сталним полицијским надзором. Све што је зарђивао као вредни мајстор абаџија трошио је на пропаганду идеја социјализма, на преписку, набавку комунистичких брошура, помоћ гладнима и болеснима и на изборну агитацију.
Почетком 1919. године обнавља Српску социјалдемократску партију у Трстенику. Одмах после Конгреса уједињења, априла 1919. године, месна организација ССДП-а у Трстенику прерасла је у организацију Социјалистичке радничке партије Југославије (комуниста). За председника организације је изабран кројач Божидар Савић из Чаира, за секретара опанчар Добривоје Дуњић, за благајника Јован Чаревић, столар из Трстеника, а у управу су ушли Дојчин Савић, пекар из Трстеника, Марисав Пантовић, столар из Трстеника, Александар Бабовић, земљорадник из Грабовца и Радосав Илић, зидар из Грабовца. Они су највећи углед уживали међу сељацима и радницима, тако да су за време избора 1919. године били веома успешни.
„Обзнаном“ децембра 1920. године, забраном КПЈ-у, Бошков и рад трстеничких социјалиста и комуниста прелази у илегалу. По директиви коју је добио од илегалног партијског руководства Бошко Савић 1923. године окупља бивше чланове КПЈ и оснива трстеничку организацију Независне радничке партије Југославије, која, већ следеће 1924. године, такође бива забрањена.
Бошко Савић је био ожењен 1921. године Неранџом (1896-1971), ћерком Стевана Милутиновића, месара и власника ашчинице у Трстенику. Бошко је Неранџу упознао у ашчиници где је продавала ћевапе, пихтије, чварке и удробице гостима, као девојку која је била жртва трстеничког оговарања да је била аустроугарска милосница. Са Неранџом је имао ћерку Верицу и сина Животу. Поред Верице и Животе, Савићи су увек у својој кући издржавали и васпитавали и двоје деце без родитеља. До 1941. године кроз њихов дом у Чаирима, по казивању Неранџе, прошло је 36-оро деце без родитеља, најчешће нахочади, које су они одгајили, а за то време су им нашли неко прихватилиште или интернат.
Пред Други светски рат Бошко Савић, најискуснији трстенички комуниста, био је велика помоћ младим комунистима из трстеничког краја. Његово велико искуство у илегалном раду, као и његове везе и савети, били су корисни за организовање отпора окупатору. Помагао је и у снабдевању храном за борце на положају пре Попинске битке.
За време окупације Бошко Савић је, као познати комуниста и због нескривене наклоности према народноослободилачком покрету и Совјетској Русији, 13. јануара 1943. године, интерниран Немцима као талац у Крушевац, где је Гестапо открио и Бошково предратно писмо упућено кнезу Павлу Карађорђевићу:
Кнеже,
Не сумњам да у вашим венама тече крв неумрлог вожда Карађорђа. Ако нисам у заблуди, опростите што Вам одузимам од времена. Као човек из народа ја вас молим: окрените се ка истоку одакле се и сунце рађа и тамо тражите гаранцију за просперитет свога народа. Оканите се трулога Запада. Манијак Хитлер и његов сабрат Мусолини уз помоћ буржоаско-империјалистичке клике света поробиће све мирољубиве народе. Једна једина земља на кугли земаљској, која је највише осетила угњетавање и која је у стању да спречи поробљавање народа, јесте Совјетска Русија, која је једина свесна да све империјалистичке силе дају споразумно манијаку Хитлеру земљу по земљу. Ми смо пред ратом. Прогутаће нас ова фашистичка машина – као да нисмо ни постојали, код оваквих властодржаца, ако не склопите савез са Совјетском Русијом, која је једина гаранција слободе и просперитета јужних Словена...
Примите изразе мог дубоког поштовања,
Божидар Савић, кројачки радник из Трстеника
Бошко Савић, мајстор абаџија из Чаира, стрељан је од Немаца као талац у Крушевцу 23. јануара 1943. године.
У спомен на овог значајног Трстеничанина, часног човека, искреног социјалисту и комунисту, једна улица у Трстенику носи име Бошка Савића, а по њој и читаво насеље, познато и под називом „Кругови“ – лепа, мирна и зелена оаза у самом центру Трстеника.