МИРИЋИ воде порекло од Стефана Удовичића који се у ове крајеве доселио са Косова и Метохиоје крајем XVIII века. Имао је синове Александра и Недељка. Недељко и Мирисава-Мира имају синове: Димитрија, Павла и Алексу који се презивају по оцу Недељковић. Деца ових Недељковића добијају презиме по баби – Мирићи.
МИРИЋ Милосав (1860-1928), терзија, млинар, трговац и банкар.
Рођен је 1860. године у Милутовцу као најмлађи од петоро деце земљорадника Алексе Недељковића (1828-1883) и Станке-Стане, рођене Пауновић (1829-1909).
Милосав прелази у Трстеник, на почетку као терзија, а касније као трговац мешовитом робом и стиче иметак и леп углед. Био је трговац, млинар, индустријалац, банкар и један од вођа Радикалне странке у Трстенику. Власник је више радњи, неколико кућа и парног млина „Стражба“ у Осаоници код Трстеника. Био је члан одбора за изграду нове цркве „Света Тројица“ у Трстенику, оснивач и акционар Трстеничке кредитне банке (1922), настале преображењем „Трстеничког удружења за помоћ и штедњу“ основаног још 1887. године, као и Земљорадничке штедионице у Трстенику (1924). Милосав и синови су 1921. године уз парни млин, ваљаоницу сукна и ледару великог капацитета у Стражби поставили и гатер – постројење стругаре на хоризонтални погон. Ова стругара у првим послератним годинама је представљала прво индустријско постројење у Трстенику. Ту је постављена и прва електроинсталација са динамо-машином за производњу електричне струје за рад и осветљење млина и околних објеката.
Био је у одбору за оснивање Врњачке Бање, а 1911. године у њеном центру, поред виле „Авале“, са Васом Анђелковићем гради „Станове Анђелковића и Мирића“ са 65 соба и са 2 локала. Убрзо се разортачују, Васин део је хотел „Круна“, а Милосављев вила „Мирић“. Објекти су порушени 1989. године због изградње новог дела хотела „Звезда“.
Био је издавач поштанских разледница са мотивима Трстеника и Врњачке Бање.
Прве аутомобиле у Трстенику купили су браћа Мирићи и браћа Малићанин. Запошљавају и шофере и механичаре за одржавање машина.
Супруга Милисава Мирића, Катарина-Ката Мирићка, била је једна од оснивача Подружине Женског друштва у Трстенику 1906. године, а касније и њена председница.
Милосав се оженио 1882. године Катарином (1865-1933), ћерком касапина и кафеџије Милуна Живковића из Трстеника, која му је донела у мираз знатно наследство. Милосав и Катарина-Ката су имали десеторо деце, седморицу синова и три кћери: Алексу, Божидара, Светолика, Стевана, Даринку, Христину, Милицу, Милуна, Драгомира и Бранислава. Мирићи су касније женидбама и удајама своје деце увећали већ стечено велико богатство и постали су економски најмоћнија и једна од најугледнијих породица из трстеничког краја.
Милосав Мирић је умро 23. априла 1928. године у Трстенику.
МИРИЋ Алекса (1883-1918), трговац, умро је од маларије 20. маја1918. године, као резервни коњички наредник, у месту Баница (данас Вевa) код Лерина (Флорина), на Солунском фронту, где је и сахрањен. Његове посмртне остатке пренео је отац Милосав у Трстеник где је сахрањен 23. априла 1923. године.
МИРИЋ Божидар (1884-1934), лекар.
Основну школу завршио је у родном месту, гимназију похађао у Крушевцу и Чачку, a матурирао 1903. у Београду. Медицину је завршио у Бечу и 1909. промовисан за доктора целокупног лекарства и хирургије. На пракси и специјализацији хирургије био је у Општој државној болници у Београду (1909-1911). Конкурсом је јула 1912. изабран за лекара Јасеничког среза и радио у Тополи.
Учествовао је у оба балканска рата (1912-1913) као лекар при болничкој чети Шумадијске дивизије II позива. Након демобилизације вратио се на дужност у Тополу. Поново је мобилисан јула 1914. и октобра исте године произведен је у резервног санитетског поручника. Тифус је преболео 1915, октобра исте године повлачио се са српском војском и јануара 1916. доспео на Крф. Као лекар 2. армије учествовао је у пробоју Солунског фронта.
Након демобилизације постављен је на дужност среског лекара Битољског среза, потом окружног физикуса у Призрену, где је основао друштво за заштиту деце без родитеља и вакцинисао школску децу против великих богиња. Оболео од реуматизма, вратио се септембра 1919. у Тополу и јануара 1920. Постављен је за управника болнице. Узнапредовалу болест више пута је лечио по бањама. Крајем 1921. произведен је у резервног санитетског капетана I класе, a 1924. постављен у Ћуприји за референта санитета града, потом за обласног референта. Радио је као приватни лекар у Младеновцу, а од 1927. у Врњачкој Бањи.
У медицинској периодици објавио је рад о анеуризми аорте и један о бубрезима.
Живео је у Београду. Умро је 11. августа 1934. године у Тополи.
МИРИЋ Светолик (1887-1943), привредник и банкар. Оженио се Косаром Павловић из Раче. Пре рата је био општински одборник. Године 1942. је изабран за председника општине Трстеник. Предводио је Одбор за помоћ избеглицама и његовим залагањем збринуте су многе породице које је као бескућнике рат довео у Трстеник. Ухапшен је због четни-чког препада и убиства среског начелника, Данила Михајловића, и стрељан је 1943. године на Бањици као талац. Са супругом Косаром, рођеном Павловић, имао је кћер Олгу-Олгицу (1921), удату за Драгослава Бићанина, са којим има сина Слободана, познатог глумца у Београду.
МИРИЋ Стеван (1889-1966) привредник и банкар. Оженио се Феодором Поповић из Приједора. Са њом је имао сина Миодрага, који се одселио за Београд, Петра, кога су убили жандарми у ноћи априла 1943. године у Трстенику за време полицијског часа и Милосава-Мишу, инжењера „Прве петолетке“ у Трстенику.
МИРИЋ Даринка (1891-1958) је била удата за Радивоја Пантовића из Чачка.
МИРИЋ Христина (1893-1971) је била удата за Милана Живановића из Раче Крагујевачке, кога су стрељали партизани 1944. године.
МИРИЋ Милица (1891-1913) је умрла као девојка.
МИРИЋ Милун (1897-1962), инжењер, живео је у Новом Саду. Оженио се Немицом Дагмар Хемпт из Лукавца код Тузле.
МИРИЋ Драгомир (1898-1972), банкар, оженио се Зорком (1905-1996), ћерком трговца Петра Стојадиновића, са којом је имао синове Јована, Петра и Војислава, првака Југословенског драмског позоришта у Београду.
МИРИЋ Бранислав (1901-1972), привредник. Оженио се 1926. године Милицом Миловановић, студенткињом медицине Бечког универзитета, ћерком Добривоја Миловановића, трговца из Трстеника, који је у Врњачкој Бањи саградио вилу „Атина“. Са њом је имао ћерке: Катарину, архитекту, Љубицу, архитекту, Гордану, професорку, и Љиљану-Бебу, здравственог радника, и сина Милана, инжењера.
МИРИЋ Војислав (1933-2019), првак Југословенског драмског позоришта.
Рођен је 7. априла 1933. године у Трстенику од оца Драгомира и мајке Зорке, ћерке Петра Стојадиновића, богатог трговца из Трстеника. У Трстенику и Врњачкој Бањи проводи детињство и завршава основну школу. Гимназију учи у Крушевцу, где као ђак гимназије глуми у полупрофесионалном крушевачком позоришту. Дипломирао је глуму на Академији за позориште, филм, радио и телевизију 1955. године и бива ангажован у Југословенском драмском позоришту, Београдском драмском позоришту, Српском народном позоришту у Новом Саду,.народном позоришту у Брограду, Позотишту у Бања Луци...
После неколико сјајних улога на филму, међу којима се издвајала улога студента Ненада у љубавној причи „Чудна девојка“ са Шпелом Розин (режија Јован Живановић, 1962) био је међу првима који су остварили статус слободног филмског глумца и заједно са Велимиром Батом Живојиновићем основао је Удружење филмских глумаца.
Међу педесетак филмских улога Воје Мирића издвајају се улоге у филмовима „Службени положај“ Фадила Хаџића (Сребрна арена за глуму у Пули, 1964) и „Дервиш и смрт“ Здравка Велимировића (Гран-при у Нишу, 1974. – његов незаборавни Ахмед Нурудин стоји и данас као образац антологијске улоге у савременом филму и спада међу трајне доприносе уметности екрана), као што су то и улоге у филмовима „Три“ Саше Петровића (1965), „Немирни“ Кокана Ракоњца (1967), „Брат доктора Хомера“ Жике Митровића (1968), „Валтер брани Сарајево“ (1972), „Отписани“ (1974) и друге.
Био је управник Позоришта на Теразијама и директор дистрибутерске куће „Инекс-филм”. Угледни посленик културе и редак пример истинске скромности и човекољубља, Воја Мирић био је оличење Господина Глумца током целог свог људског и уметничког постојања.
У браку са Хеленом Шлафајзер, филологом, професором, има сина Оливера, сниматеља, који живи у Сједињеним америчким државама.
Војислав-Воја Мирић је преминуо у 86. години, 23. априла 2019. године у Београду.