ДИМИТРИЈЕВИЋ Раде (1899-), јунак Првог светског рата.
Рођен je 1899. године у Бучју, селу код Трстеника.
У Велики рат Раде Димитријевић је кренуо из родног села и, како је испричао новинарима између два светска рата (29. марта 1939. године у Врњачкој Бањи), ступио је у Добровољачки четнички одред потпуковника Војина Поповића, легендарног војводе Вука, као најмлађи међу војницима.
Бугарска армија је кренула у Струмичку и Леринску офанзиву између 16. и 17. августа 1916. године на линији Битољ – Лерин – Острвско језеро, са циљем протеривања савезничких снага и уништења Солунсог фронта. Главни циљ напада Бугара, уз подршку Немачке далекометне артиљерије, била је железничка пруга према Солуну, како би се спечило снабдевање савезничких армија. У овом рејону се налазила српска Дунавска дивизија и Добровољачки четнички одред који је бројао 1.500 војника под командом потпуковника Војина Поповића, војводе Вука са задатком да затвара правце између Црне Реке и Преспанског језера. Дошло је до жестоке борбе са Бугарима код железничке станице Флорина, где су Срби изгубили девет топова и много војника, али су успели да одбију напад.
Анри Барби, ратни репортер француског листа „Париски журнал“, приликом обиласка Солунског фронта посетио је Добровољачки одред војводе Вука. О њима пише: Црни од барута, блата и прашине, спржени од сунца, потамнели од киша и ветра, они личе на епске јунаке; зарасли су у браду, али њихове очи налик на жеравице одају непоколебљиву храброст. Величанствени су када у трку узвикују дивље: „Ура!“
Раде Димитријевић је новинарима сведочио: Ноћ, 16. августа (1916), била је мрачна. По наређењу Војводе Вука измилео сам из нашег рова и упутио се ка бугарским линијама. На двеста метара пред нама, Бугари су били запосели линије. Требало је да их прођем, да уђем у њихову позадину и да видим колико имају војске и муниције на том делу фронта, а затим да се вратим и поднесем извештај.
По доласку до непријатељског првог рова, лако је савладао једног стражара. На складиште муниције и комору наишао је након што је прешао још два рова. Никоме није било сумњиво што се по мраку креће младић, мислећи да је њихов курир. Поспани бугарски војници у рововима тешко да су могли и замислити да је дубоко у њиховим редовима неустрашиви извиђач српске војске.
Димитријевић је пажљиво памтио положај и стање бугарске војске и пред зору се попео на густ храст, како би сакривен у крошњи, наставио са осматрањем, јер по дану није смео да се креће. Сакривен међу гранама, уочио је да непријатељ сакупља сву муницију и залихе хране и да се припрема за напад.
Kада је поново пао мрак, кренуо сам назад и заустављен сам био тек пред наш ров – причао је Димитријевић, додајући да га је лично војвода Вук изљубио након подношења подробног извештаја. Из мог говора, он је увидео да се Бугари спремају за јуриш и да би их предухитрио, одмах је наредио брзу паљбу.
У тој борби је Раде Димитријевић, на жалост, тешко рањен и осакаћен. У селу Букову код Битоља остао је без десне ноге, а када се освестио видео је да има још 17 рана на телу. Због показаног херојства у тих 48 сати, Раде Димитријевић је одликован војничком Kарађорђевом звездом са мачевима.
О јунаштву и судбини младића из Бучја, Радета Димитријевића, ништа се није знало све до 1939. године када су га новинари пронашли у Врњачкој Бањи испред хотела „Сотировић“, где је радио на улици као чистач ципела.
Лице му је у ожиљцима, а дрвена протеза му замењује десну ногу – прибележили су аутори чланка из 1939. године. Недељом или празником, обучен у шумадијско одело, са читавим редом одликовања преко груди, ударајући својом дрвеном ногом по асфалту прошета се по Бањи.
Да се не заборави његово херојство заслужан је и истраживач Петар Миладиновић из Куљина код Крушевца, који је дошао до података о Радету Димитријевићу прикупљајући материјал за књигу и филм Храбри ратници Kрушевца и околине у Првом светском рату. Међу 120 јунака одликованих Kарађорђевом звездом са мачевима и Орденом „Белог орла“, чије је судбине истраживао, Раде Димитријевић са 18. година био је најмлађи.