ЧАЈЕТИНАЦ Миодраг-Чајка (1921-1943), учесник НОБ-а, народни херој.
Рођен је 8. марта 1921. године у Београду, где је његов отац Светолик (1884-1972), родом из села Дубља код Трстеника, по повратку са Солунског фронта радио као царински службеник, а мајка Перка (1899-1976), ћерка трстеничког обућара, Вукоја Миленковића, радила као праља. Због немогућности да својом платом издржава породицу, Светолик се враћа у Трстеник где отвара пекару, а затим кафану. Светолик и Перка Чајетинац имали су и кћер Даницу (1919) и млађег сина Радомира (1926-1999).
Миодраг је основну школу учио у Трстенику, а гимназију у Крушевцу, где је стекао прва сазнања о радничком покрету и формирао политичка убеђења. Као гимназијалац постао је члан СКОЈ-а 1935, а 1939. године члан КПЈ.
У току рата породица се сели у Врњачку Бању. Миодраг по завршетку гимназије уписује у Београду железничку школу, али убрзо мења факултет и уписује студије медицине у Београду.
Миодраг, кога су другови због презимена прозвали Чајка, долази у Трстеник почетком априла 1941. године и ступа у везу са скојевцима и комунистима које у то време окупља учитељ Живадин Апостоловић из Богдања, који предлаже Чајку за секретара Среског комитета СКОЈ-а. Радио је у илегали и сарађивао са организацијама и партијским радницима.
После упада Левачке партизанске чете у Трстеник, 20. септембра 1941. године, Чајка одлази из Трстеника за Крушевац, а одатле у Јастребачки партизански одред, где је имао одговорне задатке. Био је командант 2. чете Јастребачког одреда.
Чајка, кога су борци звали и Срба, у два маха је преговарао са мајором Драгутином Кесеровићем, командантом Расинског корпуса ЈВУО, о заједничкој борби четника и партизана против окупатора, први пут одлази заједно са секретаром КПЈ за срез Крушевац, а други пут сам без пратње.
Јануара 1943. године, по задатку Одреда, Чајкина чета прелази Западну Мораву са задатком да се обрачуна са четницима и омасови чету новим борцима, па да се затим пребаци на Гоч. После мањих сукоба по селима Левча и трстеничког краја, приликом повлачења 42 партизанска борца у борби у Стублу 20. јануара 1943. године гине 27 бораца 2. чете Јастребачког одреда и са њима командант чете, Миодраг Чајетинац Чајка. Његово тело и тела осталих бораца, ради застрашивања становништва, изложена су у Трстенику иза зграде Начелства, а после су сахрањени у заједничку гробницу поред Западне Мораве. По ослобођењу, њихови посмртни остаци пренети су у Костурницу у Крушевац, а затим на Слободиште.
Указом председника Федеративне Народне Републике Југославије, Јосипа Броза Тита, 7. јула 1953. године, проглашен је за народног хероја.
Једна улица и основна школа у Трстенику носе његово име.
Спомен-бисте су му постављене у дворишту основне школе у Трстенику и у центру Врњачке Бање.